Просмотр одиночного сообщения
Old 16-09-2018, 22:28   #245
Optimisti
Пользователь
 
Аватар для Optimisti
 
Сообщений: 1,958
Проживание: Suomi
Регистрация: 13-12-2007
Status: Offline
Цитата:
Сообщение от svf
Подниму тему - никто не в курсе что с ними случилось? Вещание прекратилось 9 мая, и с тех пор на их частоте в Хельсинки тишина.


Одновременно прекратилось вещание "Радио Спутник" на частоте 102,1 MHz и в Южной Карелии. Но в моём автомобильном приёмнике есть 18 каналов памяти, и один из них так и остался за "Спутником". Несколько недель назад случайно включил этот канал и неожиданно услышал новую для меня песню и новый для меня голос. На дисплее высветилось название радиостанции - "I LUV 2K". Время от времени название озвучивалось на русском и шикарном финском языках.

Репертуар - сборная "солянка", песни на русском, финском, английском языках, рок, ретро. К сожалению (для меня), мелодий очень мало, в основном - ритмы. Новостей в начале часа нет, рекламы тоже. Видимо, ещё не обзавелись рекламодателями. Но может быть и политика у радиостанции такая.

В интернете нашёл некоторые подробности:

"Basso Media on käynnistänyt tänään nuorille aikuisille suunnatun uuden radiokanavan I LUV 2K:n entisille Radio Sputnikin taajuuksille Helsingissä, Porvoossa, Kotkassa ja Lappeenrannassa. 2000-luvun nostalgiaa ja hittejä tarjoava radiokanava lähettää ohjelmaa suomeksi ja venäjäksi, joten se tavoittelee kuuntelijoikseen myös kansainvälistä yleisöä. Nettilähetykset ovat myös alkaneet torstai-illan aikana.

I LUV 2K ja heinäkuussa aloittava Boxradio korvaavat radiotaajuuksilla toukokuun alkupuolella lopettaneet venäjänkielisen Sputnikin ja englanniksi lähettäneen Spirit FM:n. I LUV 2K ei kuitenkaan ole suunnattu erityisesti venäjänkielisille kuuntelijoille kuten Radio Sputnik oli, korostaa Basson Median toimitusjohtaja Riikka Reunanen.

– Venäjänkieliset ohjelmat tehdään yhteistyötahojemme kautta Pietarissa ja Moskovassa, Reunanen kertoo.

Boxradio aloittaa heinäkuun aikana Helsingissä ja Turussa, mutta sen ohjelmaformaatista Reunanen ei vielä halua kertoa tarkemmin.

Basso Media osti toukokuussa Radio Sputnikia ja Spirit FM:ää tuottaneen Radio Satellite Finland Oy:n liiketoiminnot ja sai Viestintävirastolta ohjelmistoluvat viime perjantaina.".
 
0
 
0
    Ответить с цитированием